تحقیق و توسعه ستون فناوری تاپکو

P2
P1

تاپکو به عنوان یکی از شرکت‌های فعال و نوآور در زمینه تجهیزات دوار همواره در حال ارتقا کیفیت محصولات خود می‌باشد. در همین راستا سرمایه‌گذاری مستمر در زمینه تحقیق و توسعه یکی از ارزش‌های بنیادین در تاپکو به حساب می‌آید. در کنار بهره‌گیری از راه‌حل‌های سیستماتیک، تحقیقات تاپکو بر روی متریال (آلیاژ‌ها و سوپرآلیاژها)، تکنیک‌های ساخت، شبیه‌سازی جریان (بهینه‌سازی سیالاتی، بررسی جریان‌های ثانویه، بررسی میزان افت‌ها)، تحلیل دینامیکی سازه و روتور و توسعه روش‌های نوین تست و ارزیابی (جهت اصلاح نتایج شبیه‌سازی و تطابق نتایج تحلیلی و تجربی) تمرکز دارد.

infographic

مدیریت دانش، طراحی فرایندها، شناسایی مسائل و اولویت‌بندی، ایجاد زیرساخت‌های آزمایشگاهی، بهره‌گیری از نیروی متخصص و ایجاد زنجیره تأمین در حوزه‌های مختلف از پایه‌های تحقیق و پژوهش در مجموعه تاپکو هستند. پژوهش و فناوری در تاپکو، با بررسی فناوری‌های جدید و با برنامه‌ریزی و توسعه هدفمند، دانش لازم برای ورود به کسب و کارهای نو در حوزه‌های مرتبط به تاپکو را کسب می‌کند و زمینه‌های لازم برای ساخت و بهره‌برداری از فناوری‌های بومی را به وجود می‌آورد.

دستاوردها

میکروتوربین TGMA

Microtormin-1
Microtormin-2

یکی از دستاوردهای مهم واحد تحقیق و توسعه تاپکو طراحی و ساخت میکروتوربین TGMA است. با توجه به ابعاد کوچک، نسبت بالای انرژی به ابعاد، قابلیت اطمینان (Reliability)، قابلیت پایداری (Durability) و مزایای اقتصادی و زیست محیطی، این مدل از میکرو‌توربین برای اولین بار در کشور توسط شرکت تاپکو طراحی و ساخته شده است. تاپکو با اتمام فاز طراحی و مهندسی ساخت میکروتوربین، هم اکنون در مراحل نهایی ساخت نمونه اولیه جهت تست، ارزیابی عملکرد و افزایش بازده آن جهت بهره‌برداری است. یکی از اجزاء بسیار مهم میکروتوربین که به دلیل دمای احتراق بالا و Complex Stress های ایجاد شده نیاز به طراحی، شبیه‌سازی و تحلیل‌های مهندسی دقیق دارد، محفظه احتراق است که به صورت کامل در واحد تحقیق و توسعه شرکت تاپکو طراحی شده است. یکی از برنامه‌های آتی شرکت تاپکو در زمینه بهینه‌سازی محفظه احتراق بررسی میزان و کاهش آلاینده‌ها با بهینه‌سازی فرآیند احتراق (از جمله کنترل دمای احتراق) است تا علاوه بر بهینه‌سازی بازده،کنترل آلاینده نیز صورت پذیرد.

کمپرسور‌های Integrally Geared

Integrally-geared-compressor
Integrally-geared-compressor

یکی دیگر از دستاورد‌های مهم شرکت تاپکو طراحی و ساخت کمپرسورهای Integrally Geared است. توسعه کمپرسورهای Integrally Geared در شرکت تاپکو با توجه به شرایط عملیاتی مورد نیاز برای صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، فولاد و آب و فاضلاب انجام گرفته است. در این راستا توسعه کمپرسورهای Integrally Geared با توجه به استاندارد‌های API 672 و API 617 صورت پذیرفته است. مطالعه بر روی هندسه پروانه، بهینه‌سازی زوایای ورودی و خروجی، جریان‌های ثانویه، افت‌ها، بهینه‌سازی Intercooler و Aftercooler، از جمله رهیافت‌های واحد تحقیق و توسعه برای بهینه‌سازی و توسعه کمپرسورهای Integrally Geared است.

فن و بلوئر شعایی

P2
P1

طراحی و توسعه فن و بلوئرهای شعاعی با توجه به نیاز صنایع مختلف یکی از اهداف واحد تحقیق و توسعه شرکت تاپکو است. در این راستا علاوه بر طراحی و تولید تجهیزات رایج مورد استفاده در صنایع نفت، گاز و فولاد، طراحی فن و بلوئر شعاعی برای کاربری‌های خاص شامل شرایط عملیاتی دما بالا و یا تجهیزاتی با سرعت مشخصه بالا جز اقدامات این واحد می‌باشد. توسعه محصولات، افزایش میزان قابلیت اطمینان (Reliability) ، قابلیت پایداری (Durability) ، تعمیر پذیری (Serviceability) و کاهش زمان و هزینه‌های تولید از جمله دیگر اهداف واحد R&D شرکت می‌باشد.

فناوری؛پیشران توسعه

تمرکز فعالیت‌های واحد تحقیق و توسعه علاوه بر بهینه‌سازی محصولات فعلی (شامل انواع فن‌های محوری و شعاعی، بلوئرها و کمپرسورها)، ساخت و توسعه محصولات جدید و بهره‌گیری از فناوری‌های نوین جهانی می‌باشد. از مهمترین اقدامات انجام شده در این راستا می‌توان به بهینه‌سازی هندسه پروانه (شامل اصلاح پروفایل پره‌ها و زوایای ورودی و خروجی) شکل حلزونی، جریان‌های ثانویه و افت‌ها اشاره کرد که این فعالیت‌ها علاوه برافزایش راندمان و قابلیت اطمینان، منجر به افزایش MTBF (Mean Time Between Failures) تجهیزات نیز می‌شود.

برخی از اقدامات واحد تحقیق و توسعه