تست و اندازه‌گیری در تاپکو

امروزه برای بسیاری از شرکت‌های سازنده‌ی فن، بلوئر و کمپرسور، تست عملکردی و مکانیکی نهایی این تجهیزات به عنوان یکی از الزامات استاندارد تعیین شده است. به همین منظور شرکت تاپکو در مرحله‌ی نهایی طراحی و ساخت فن، بلوئر و کمپرسور، به انجام تست عملکردی (کارایی) و تست مکانیکی این تجهیزات، مطابق با استانداردهای شناخته شده‌ی جهانی اقدام می‌نماید. همچنین این شرکت، به عنوان طراح و سازنده‌ی تجهیزات دوار، تست‌های عملکردی مرتبط با تحقیق و توسعه‌ی محصول را علاوه بر تست‌های تحویل‌دهی در دستور کار خود قرار داده است. هدف از آزمايش عملکردی، شناخت تمامی پارامترهای تجهیزات دوار در شرايط طراحی و خارج از طراحی می‌باشد. انجام موفق تست‌ها و گردآوری اطلاعات درست و سپس پردازش و تحليل آن‌ها، می‌تواند در مراحل طراحی، بهينه‌سازی و عيب‌يابی اين گونه تجهیزات بسيار مفيد و موثر باشد. در واقع داده‌های تست مطمئن‌ترين بازخورد برای گروه‌های طراحی، تحقیق و توسعه است.

P1
تجهیزات مورد آزمایش در تاپکو

شرکت تاپکو به منظور تست انواع تجهیزات زیر اقدام به فراهم‌سازی زیرساخت و تهیه‌ی دستگاه‌های مختلف اندازه‌گیری و داده‌برداری کرده است:

  • انواع فن در سایزهای گوناگون (فن شعاعی و محوری)
  • انواع بلوئر و کمپرسور سانتریفیوژ تک‌طبقه و چندطبقه
  • انواع کمپرسور رفت و برگشتی
  • انواع کمپرسور پیچشی (اسکرو)
  • میکروتوربین

P1
داده‌های عملکردی و مکانیکی

در تست عملکردی (کارایی) داده‌های خام عملکردی تجهیز از جمله دما و فشار سیال، دبی، دور، توان و ... در چند نقطه (برپایی نمودار عملکردی طراحی) اندازه‌گیری می‌شود و پس از انجام محاسبات و تحلیل‌ها، داده‌های نهایی استخراج می‌شود. در تست مکانیکی نیز داده‌های مکانیکی تجهیز از جمله ارتعاشات در نقاط مختلف، دمای بیرینگ‌ها به همراه سطح صدا اندازه‌گیری می‌شود. همچنین در صورت وجود سیستم‌های روغنکاری، خنک‌کاری و آب‌بندی،تست کارکرد یا فانکشنال این سیستم‌ها همزمان با تست مکانیکی و عملکردی انجام می‌شود.

زیرساخت و دستگاه‌های تست

زیرساخت و دستگاه‌های تست که در تاپکو برای تست تجهیزات فراهم شده است، شامل موارد زیر است:

P1
فونداسیون ویژه ی طراحی شده برای تست تجهیزات
P1
تابلو برق به همراه اینورتر برای تست تجهیز در دورهای مختلف
P1
دستگاه‌های پرتابل برای تست عملکردی و تست مکانیکی
P1
سیستم‌های داده‌برداری و پایش آنلاین ویژه‌ی تست عملکردی و تست مکانیکی
دستگاه داده‌برداری و پایش آنلاین که در شرکت تاپکو طراحی و توسعه داده شده است
f6

دستگاه داده برداری آنلاین ویژه‌ی تست عملکردی به همراه تجهیزات اندازه‌گیری با برندهای مطرح اروپایی و آمریکایی و نرم افزار داده‌برداری LabVIEW

f8

دستگاه پایش تجهیزات یا MMS ویژه‌ی تست مکانیکی به همراه ابزارهای ارتعاشی شرکت بنتلی نوادا

چیدمان و پیکر بندی مدار تست

پیکربندی‌های گوناگونی در استاندارد برای انجام تست‌های عملکردی پیشنهاد می‌شود. در شرکت تاپکو، چیدمان مدار تست با توجه به مشخصات طراحی تجهیز مطابق استاندارد انتخاب می‌شود و این چیدمان پس از طراحی مدار تست و تعیین محل نصب ابزارهای اندازه‌گیری اجرا می‌شود. شرکت تاپکو زیرساخت‌های لازم به همراه تجربه‌ی بالا برای پیاده‌سازی انواع چیدمان و پیکربندی تست مطابق استاندارد و مشخصات تجهیز را داراست.

استانداردهای مرجع

استانداردهای مرجع تاپکو در زمینه تست تجهیزات عبارت اند از :

  • تست فن (استانداردهای API 673، AMCA 210، ISO 5801،ASME PTC 11 )
  • تست بلوئر و کمپرسور سانتریفیوژ (استانداردهای API 617، API 672، ASME PTC 10 و ISO 5389)
  • تست کمپرسور رفت و برگشتی (استانداردهای API 618، ISO 1217، ISO 20816-8)
  • تست کمپرسور اسکرو (استاندارد ISO 1217) تست کمپرسور اسکرو (استاندارد ISO 1217)