5 -02 68 15 44 (021)

راه‌اندازی موفقیت‌آمیز کمپرسـور 4 مگاواتی هیدروژن پالایشــگاه تهران

دو کمپرسور  C-41701-A و C-41701-B از جمله‌ی بزرگترین کمپرســورهای ساخته شده توسط شرکت LMF اتریش می‌باشند که پروژه‌ی مونتاژ و نصب و راه‌اندازی کمپرسور تگ C-41701-A،  برای اولین بار بدون حضور فیزیکی کارشناسان خارجی و به صورت کاملا ایرانی به وسیله‌ی  سوپروایزرهای تاپکــو (با پشتیبانی تیم مهندسی LMF اتریش) و با همکاری مؤثر و ارزشمند واحد تعمیرات سنگین پالایشگاه تهران انجام پذیرفت.
در سال 2011 دو عدد کمپرسور (تگ‌های C-41701-A/B) برای فشرده‌سازی گاز هیدروژن خشک با درصد خلوص 99/99% و توان 4 مگاوات جهت یونیت Make-up واحد تازه تاسیس KHDS پالایشگاه تهران از شرکت LMF اتریش خریداری می‌گردند. کمپرسورهای مذکور 4 سیلندر، 2 استیج و با دبی حدودی m3/h 41000 و فشار ورودی bar 12و فشار خروجی bar 67 می‌باشند و به صورت یک عدد در حال کار و یک عدد Standby طراحی گردیده‌اند. گاز خروجی از کمپرسورها جهت گوگردزدایی از گازوئیل در پایین دست واحد KHDS  مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابر مذاکرات انجام شده بین تاپکو و پالایشگاه تهران و شرکت LMF اتریش مقرر می‌گردد که پس از تأمین قطعات اصلی کمپرسور توسط سازنده و تحویل کرانک کیس آن به پالایشگاه، عملیات مونتاژ و اورهال و نصب و راه‌اندازی کمپرسور تگ C-41701-A  توسط سوپروایزرهای تاپکو و مدیریت تعمیرات سنگین پالایشگاه تهران انجام گردد.
پس از حدود 3 ماه تلاش بیوقفه سوپروایزرهای تاپکو و همکاری نزدیک و حرفه‌ای با مدیریت تعمیرات و مهندسان پرتلاش پالایشگاه تهران، کمپرسور مذکور در تاریخ 11/11/99 به طور کامل نصب و راه‌اندازی گردیده و تا به امروز با شرایط عملکردی کاملا مطلوب در حال کار می‌باشد. این موفقیت در سایت رسمی خبری وزارت نفت، شانا، نیز بازتاب یافته است. 
برای تعمیر این کمپرسور در صورتی‌ که کمپرسور یدکی نداشته باشد، واحد چهار روز از سرویس خارج می‌شود که هزینه آن یک میلیون و ۶۰ هزار دلار می‌شود و خوشبختانه با نصب و راه‌اندازی این کمپرسور دیگر نیازی به بستن این واحد نیست.
واحد تصفیه هیدروژنی نفت‌گاز پالایشگاه تهران جزء واحدهای موافق محیط زیست است که محصول راهبردی آن گازوییل یورو ۵ با گوگرد بسیار کم و حدود زیر ۱۰ پی‌پی‌ام است که افزون بر صرفه‌جویی ارزی، دانش نصب کمپرسورهای عظیم در این شرکت نهادینه شده و کارشناسان متخصص این شرکت می‌توانند نسبت به نصب و راه‌اندازی این نوع کمپرسورها در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های دیگر هم در صورت نیاز اقدام کنند.  
واحد تصفیه هیدروژنی نفت‌گاز GHDS با ظرفیت اسمی ۵۳۰۰۰ بشکه در روز برای تولید نفت‌گاز با استاندارد یورو ۷ به‌کار گرفته می‌شود، به این ترتیب که نفت‌گاز سبک، نفت‌گاز سنگین و نفتای امتزاج حاصل از واحدهای تقطیر از این واحد عبور و مشتقات گوگردی و ازت‌دار آن تحت فشار و دمای بالا و در مجاورت کاتالیست تصفیه و نفت‌گاز با میزان گوگرد کمتر از ۱۰ پی‌پی‌ام تولید می‌شود.